ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

ÜLKEMİZDEKİ İMPLANT GELİŞİMİ

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

İmplant 1950’li yılların ikinci yarısında ortaya çıkmıştır. Çok uğraş verici ve uzun çalışmalar sonucunda klinik çalışmalar ve uygulamaların ardından Ülkemizdeki implant gelişimi 1960 yılları arasında başlamıştır. İlk implant 1987 yılında yapılmıştır.

 

İmplant eksik olan dişlerin çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan bir yapay diş köküdür. Kaplama köprü ve damak takma dişlere göre daha güvenli ve alternatif tedavi şeklidir. İmplant kavramı yapancı kökenli bir kelimedir. Ülkemizdeki implant gelişimi halk arasında bilinen ve konuşulan bir kelime haline gelmişti.20 yılda tamamen gelişmiştir. Diş eksikliğini gidermeye ve ağız bölgesinde kırılan dişlerin tamamına yönelik, kemiğin iç kısmına uygulanan bir takma türü haline gelmiştir. Ülkemizdeki implant gelişimi yapay bir dişin çene kemiğine yerleşmesiyle doğal bir diş görevi sağlanmaktadır. İmplant tedavisi sınırlı uyuşturma yapılarak uygulanan bir işlemdir. Cerrahi işlemlere karşı endişelenen hastalara karşı sınırlı uyuşturma işlemi uygulanmaktadır. Anestezi işleminden sonra öncelikle damak kısmına küçük çaplı bir delik açılmaktadır. Daha sonra bu delik yavaşça genişletilerek implant olan dişin yerleşebileceği kadar bir yer açılır. Ve uygun hale getirilir. Çene kemiğindeki deliğin aşamalı olarak genişletilmesi çene kemiğine verilebilecek zararları bir nebzede olsa yarıya indirmiş olmaktadır. Daha sonra çene kemiğinde açılan boşluğa implant vidalanarak yerleştirilir. İmplant yapılan yer daha sonra zarar görmesin diye üzerine koruyu kuron yerleştirilir. Birkaç ay sonra koruyucu vida çıkartılır. Diş eti iyileşene kadar verilen ilaçlar kullanılır. Ve bekleme süresine geçilir. Diş eti şekillendikten sonra üzerine yapılan kaplama kuron tamamen çıkarılmaktadır. İlk zamanlar ağız içindeki dişlerinizden hiçbir şekilde ayırt edilmeyecek hale gelmektedir. Tedaviyi hızlandırmak adına sürekli doktor kontrolü ve verilen ilaçları düzenli kullanım sayesinde bu süreç kolay ve ağrısız bir şekilde gerçekleşmektedir. Yapılan işlem sonrasında ilk bir hafta diş etlerinde şişlik ağrı olması normaldir. Bir hafta içerisinde bu şişlik normale dönecektir.

İmplant fiyat olarak insanlara çok külfetli gelse de sağlığınız açısından araştırma yapıp size uygun neresi varsa o şekilde orda işlem yaptırmanız gerekmektedir. Ucuz yaptırdığınız işlem size daha sonrasında çok daha fazla paralara mal olacaktır. Bunları düşünerek hareket etmeniz gerekmektedir. Dikkatli kullanım diş için çok önemlidir. Diğer diş tedavilerine göre dikkatli kullanım sonucunda çok uzun yıllara ömür biçebilirsiniz.