ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

AĞIZ KANSERLERİ NELERDİR VE TEDAVİLERİ NASIL OLUR?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER
  • Öncelikle, ağız kanseri nedir?

Kanser korkutucu bir hastalıktır ama ağız kanserinin erken teşhisinde tedavisi mümkündür. Bilinmesi gereken erken uyaranları fark etmek ve hastalıktan korunmanın yöntemlerini bilmektir. Ağız kanseri, ağzın herhangi bir bölgesinde veya boğazın üst kısmında gelişebilir. Dudak üzerinde, ağız tabanında veyahut tavanında diş etinde veya başka yerlerde görülebilmektedir. Ağız kanseri başka bölgelere yayılmadan önce genellikle dudak üzerinde ya da ağız tabanında başlamaktadır. Genelde karsinoma şeklini almaktadır. Bu şekil yassı hücreler denilen ağzın yüzeyindeki hücrelerde meydana gelmektedir. Karsinoma, kan ya da lenf sistemi ile bedenin diğer kısımlarına yayılabilir.

 

  • Ağız kanserinin semptomları ve erken uyarıları nelerdir?

Bu kanserden korunmanın en belirgin yolu semptomların düzenli takibidir. Ağız kanseri genellikle erken uyarı göstermektedir. Bu uyarıları hisseder hissetmez doktora gidilmelidir. Tedavi seçenekleri oldukça çeşitlidir. İyileşmek bilmeyen yaralar, ağız astarında kırmızımsı ve beyazımsı yaralar, ağız içi derisinin topaklanması ya da şişmesi, ağız içinde kanamaların meydana gelmesi, çenede ya da boğazda yaralar, yutkunmada güçlük belli başlı semptomlardır. Bu belirtilerin iki haftadan uzun bir süre devam etmesi dâhilinde doktora danışılmalıdır.

  • Ağız kanserleri nelerdir ve tedavileri nasıl olur

Ağız kanserlerinin çok etkili tedavi çeşitleri bulunmaktadır. Kanserin ne kadar yayılmış olduğuna ve ciddiyetine göre tedavi yöntemleri belirlenmektedir. İlk tedavi yöntemi ameliyattır. Cerrahlar tümörü ameliyatla çıkarırlar. Yayılmasını engellemek için tümörün etrafındaki lenf modüllerinin de alınması gerekebilir. İkinci yöntem radyoterapidir. Bu yöntemle tümörleri küçültmek mümkündür. Bir diğer yöntem de kemoterapidir. Genellikle sıvı olarak damardan uygulanmakta olan bu yöntem ağızdan haplar şeklinde de uygulanabilmektedir. Hedefe yönelik bir tedavinin uygulanması da mümkündür. Bu özel bir yöntemdir. Kanseri hedef alan bir ilacın enjekte edilmesi yöntemi ile uygulanır. Genelde radyoterapi ve kemoterapi ile birlikte uygulanmaktadır. Klinik denemeler sayesinde ise ağız kanseri her geçen gün daha az korkutucu olmaktadır. Ağrının da tedavi edilmesi mümkün.

  • Ağız kanseri bulaşıcı bir kanser türü müdür?

Ağız kanserleri nelerdir ve tedavileri nasıl olur konusuna değindikten sonra bir başka çok merak edilen hususu da açıklamak gerekir. Bu husus da ağzı kanserinin bulaşıcı olmadığıdır.