ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

DİŞ HEKİMLİĞİNDE LAZERİN KULLANIM ALANLARI

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Diş hekimliğinde hastanın ağız ve diş sorununu çözebilmek için kullanılan teknoloji geliştikçe yapılan müdahaleler de her zaman en sağlıklı bir biçimde çözülmüştür. Gelişen yeni teknolojinin lazer uygulaması ile artık diş ve ağızdaki diğer dokulara zarar vermeden ve temas etmeden çalışmak mümkündür. Bu sayede ısı, titreşim ve sürtünmeden kaynaklanan ağrılar ile karşılaşılmayacağı için dişi ve dokuları da uyuşturmaya gerek kalmamaktadır. Bu da diş korkusu olan her yaştaki hastalarda bile kullanılmaktadır. Diş hekimliğinde lazerin kullanım alanları da oldukça geniştir.

 

Lazer kullanımının dişe faydaları

Lazer kullanılan alanlarda yüzde yüz dezenfekte ve steril sağlanmaktadır. Lazer ile yapılan cerrahi işlemlerde neredeyse hiç kanama olmamaktadır. Cerrahi sonrası şişme, ağrı ve rahatsızlıkların olma olasılığı en aza inmiş olur ve daha hızlı iyileşme sağlanmaktadır. Üstelik lazerli diş beyazlatmakta ise daha iyi sonuçlar elde edilmiş olur. Kanal tedavi işlemlerinde ise oldukça başarılı olduğu gözlemlenmiştir. Diş etlerinde olan morarmalarda 3 veya 4 seanslarda soyma yapılarak bu sorun ortadan kaldırılmaktadır.

Dolgu yapımında lazer kullanımı

Kavite açma anlamında sert doku çalışması şimdiki olanaklarla en efektif olarak Er-TAG lazer ve TEA-CO2 lazer ile yapılmaktadır. Selektif olarak çürük temizlenmesinde dişe ait tüm dokularda bulunan diş çürükleri lazer ile temizlenmektedir. Az miktarda olan çürüklerde ise gücü ayarlanır lazer ile birlikte sağlam dokulara zarar verilmeden çürük dokuyu temizlemek mümkündür.

Kemik dokusunda lazer kullanımı

Zor anatomik koşulların bulunduğu kafatası tabanı, omurga cerrahisi, parmak cerrahisi, iç kulak kemik operasyonlarında 2.94 nm dalga boylu Er-YAG lazer ve 9.6 nm dalga boylu kısa pulsasyonlu CO2 lazer kullanılmaktadır.

Diş eti hastalıklarında lazer kullanımı

Diş eti rahatsızlıklarında görülen tüm rahatsızlıklarda ve diş eti boyu ayarlamalarında lazer ile müdahale edildiğinde daha iyi sonuçlar elde edilmiştir. Yapılan diş eti boylarının ayarlanmasından sonra kanama olmadığı için diğer işlemleri gerçekleştirmek mümkündür. Diş hekimliğinde lazerin kullanım alanları arasında en çok tercih edilen diş eti rahatsızlıklarında diş eti temizliğinden sonra da diş eti cepleri hızlı bir şekilde iyileşmeye başlar.

Kanal tedavisinde lazer kullanımı

Lazer kanal tedavisi tanısında, vital pulpa tedavilerinde ve cerrahi uygulamalarda çeşitli şekillerde kullanılmaktadır. Kanal tedavisinde ise kullanılması gereken bazı durumlar vardır. Kanal tedavisi önemli bir tedavidir. Bu alanda lazer kullanımı daha sağlıklı ve daha hızlı bir müdahale olmuş olur.

Diş hekimliğinde lazer kullanımı hem hasta için hem de hekim için kolay ve pratik bir müdahaledir. Yapılan tedavilerde daha az kanamalar, daha az acı hissi ve daha çabuk iyileşme olanağı sağlamaktadır. Diş hekimliğinde lazer kullanım alanları oldukça geniş bir yer kaplamaktadır. Lazer diş sağlığında en iyi yol diyebiliriz.