ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

KRON KAPLAMA ÇEŞİTLERİ VE AVANTAJLARI

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Kron kelime olarak sürekli halk arasında kaplama ile kullanıldığı için kron genelde bir kaplama çeşitli olarak bilinmektedir. Hal bu ki kron dişin kök ve boyun olan kısımlarından sonra gelen üst kısımdaki alanın ismidir. Ve bu alana yapılan kaplamalara kron bölgesinin kaplaması denilmektedir. Bunu kısaltarak kron kaplama olarak kısaca adlandırılmış durumdadır. Bu durumda kron kaplama ve çeşitleri herhangi bir nedenle hasarlaşan dişin üst kısmının kaplanması demektir. Bu sayede dişin çürümesi engellenmiş olur. Ayrıca dişin koruyucu özelliği kaybolması halinde kaplama ile bu sorun ortadan kalkmış olur. Dış etkenlere karşı hassas olan dişin kron kısmının kaplanması bir nevi suni olarak diş yüzeyine yapılacak imitasyondur.

Kron Kaplama Nasıl Yapılır?
Dişteki doğal kron tabakasının bazı nedenlerle aşınarak koruyuculuğunun yitirmesi ile diş hekimi tarafından ağza uygun olarak yeniden yapay bir imitasyon oluşturma planı yapmalıdır. Yapılan muayene ve ölçümlerle oluşturulan kalıpta tüm fonksiyonları eskisi gibi aynen yerine getirecek şekilde eski diş köküne sabitlenerek yapıştırılma işlem ve aşamalarının tümüne kron kaplamaya girmektedir.

Kron Kaplama ve Çeşitleri
–    Metal ve desteksiz olarak yapılan tam personel kaplama Çeşidi: Küçük kesik ve hasarlarda metal olarak koruma yapılabilir. Eski bir yöntem olan metal olarak kaplama porselen kronlar gelince tercih edilmez oldu.
–    Cercon Kaplama Çeşidi:  Cercon kelime olarak zirkonyum ve ceramic terimlerinin birleştirilmesi ile ortaya çıkan Ceron Kaplamadır. Ceramic ise zirkonyum tabakasına porselen ile kaplama yapılması ile oluşur. Ceron kaplama tam 900 Mpa dirence sahiptir. En yüksek fiziksel darbelere dayanıklı olup ışık geçirme özelliği ile dişin ana yapısının nefes almasını sağlar. Arıca doku uyumu ve pek çok değişik uygulama ile Ceron kaplama artık diş hekimliğinde yeni bir dönem olup hekimlerin en çok kullandığı sistem haline gelmiş durumdadır. Doğal dişler ışığı geçirdiği için dişlerde derinlik ve canlılık oluşur. Bu yüzden Cercon kaplamanın önemi büyüktür.

Kron Kaplama ve Çeşitleri birbirleri ile avantajları
–     Metaller fotoğraf makinesi gibi ışıklara ağızda yokmuş gibi bir görüntü verirken ful porselenler ise dişleri olduğu gibi gösterir.
–    Ful personel ile doğal bir diş görünümüne sahip olunur ve daha sağlıklıdır.