ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

ORTODONTİK TEDAVİNİN YAŞLARA GÖRE SÜRELERİ NASIL OLMALIDIR?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Ortodonti tedavinizde ilk zamanlarda yani dişçi koltuğuna oturduğunuz andan itibaren merak etmeyin canınızın acıyacağı bir işlemle karşılaşmayacaksınız. Doktorunuz size aşamaları detaylı olarak bildirecektir. Braketleriniz takıldığında ve sonraki sürelerde biraz ağrınız ortaya çıkabilir fakat çıkacak olan bu ağrılar çok fazla dayanılmayacak derece olan bir ağrı değildir. Çoğu zaman yemeğinizi yerken biraz sızlama tarzında ağrılar hissedebilirsiniz. Bu sızlama şeklindeki ağrınız bir hafta civarında sürecektir. Ağrınızın çok olması ve ağrınızın süre zamanı sizin vücut direnciniz ile alakalı bir durumdur. Yapacağınız tuzlu suyla gara yapmanız sizi rahatlata bilir. Alt dişlerinize takılan teller üst dişlere nazaran çok daha fazla ağrı yapabilir. Ortodontik tedavi yaşlara göre süreleri nasıl olmalıdır sorusu tedaviyi yaptıracak olan herkesin aklındaki sorudur.

TEDAVİDE YAŞIN ETKİSİ

Dişlerdeki olan diş çarpıklıkları hemen hemen herkesi son derece rahatsız eder. Kişinin gülümsemesini engeller estetik açıdan görüntü problemi olur. Çoğu zamanda sadece görünüm açısından değil kişinin çiğnemesine ve hatta konuşma bozukluğunu da ortaya koyar. Çarpık dişler için ağız içinde diş eti problemini de ortaya çıkarır buda ortodontik tedavi yaşlara göre süreleri nasıl olmalıdır diye düşündürüyor . Böylece yaşın ilerlemiş olması diş etinin de çekilmesine sebep olur soğuk ve sıcağa hassasiyet artar dişlerin sallanması ve dişlerin sallanması söz konusudur bu sebepten dolayı ortodonti tedaviyi geç olmadan yaptırmakta fayda vardır.

HANGİ YAŞLAR ARASINDAKİ TEDAVİ NASIL OLMALIDIR?

Ortaya çıkan problemler doğrultusunda yaşınıza göre size uygun apare seçimi yapılmalıdır. 12 ve 16 yaşlarının arasında çenenin büyümesini yönlendirmek amacıyla ağız dışı için kullanılan apareyler kullanılmalıdır. İskelet bozukluğu alt ve üst çenenin orantı olarak yüzdeki bozukluğu 9 ve 12 yaşlar arasında hastaların büyüme süreleri göz önünde kullanarak tedavi edilmelidir. Çocuğunuzun ortodonti muayenesini 5 yaşına geldiği zaman yani ilk ana dişlerinin çıktığı zamanda yaptırmalısınız. Yapılan bu ilk muayene sizin için yol gösterici olacak ve ortaya çıkacak olan problemleri önceden çözüm bulacaksınız. Ortodontik tedavi yaşlara göre süreleri nasıl olmalıdır denildiğinde ilk kontrol çok önemlidir muhakkak aksatılmamalıdır edilmelidir.