ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

KRON KÖPRÜ PROTEZLERİNDE OLUŞAN DİŞ HASSASİYETLERİNİN TEDAVİSİ

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Diş hekimliği dilinde kron; bir dişin taç kısmıdır. Dolayısıyla halk arasında köprü, kron köprü veya kaplama olarak da adlandırılan sabit protezler, aslında dişin taç kısmı üzerine yapılan sabit protezlerdir. Kron köprü protez, herhangi bir sebeple zarar gören dişin koruyucu özelliğini kaybetmiş olan taç kısmının, koruyucu özelliğini tekrar kazanması amacıyla yapılarında porselen, seramik veya zirkon gibi ağız içerisinde oluşacak yüksek basınçlarda bile aşınmaya, kırılmaya dayanıklı ve yüzey koruyucu bileşenlerle birlikte, destek materyali olarak adlandırılan çeşitli metaller de barındıran, suni diş yüzeyi imitasyonudur.

Kron köprü protezlerde, ağızda az sayıdaki diş eksikliklerinde yan taraflarında bulunan sağlam dişlerin kesilmesi ile diş laboratuvarlarında hazırlanan protezler dişe sabitlenir. Hasta tarafından çıkartılamazlar, bu nedenle sabit olmayan protezlere göre kullanımı çok daha kolaydır. Ancak kron köprü protezler, her ağıza uygulanamaz. Dişlerin ölçülerinin alınarak hazırlanması ve ağıza sabitlenmesi işlemi en fazla 4 seansta ve 1 ayda tamamlanır. Günümüzde modern tıp sayesinde kron köprü protezleri metal destekli seramik, metal desteksiz seramik ve porselen lamine olarak uygulanmaktadır. En uygun protez, doktorunuz tarafından önerilecektir.

Kron köprü protezler; çürük veya travma sebebiyle aşırı kaybedilmiş dişlerde, renkleri değişen ve geri döndürülemeyen dişlerde, şekil bozukluğu olan dişlerde, kanal tedavisi görmüş dişlerin kırılmasını önlemek amacıyla ve implant üzerine uygulanır. Sabit protezlerde önemli olan alttaki dişin kökünün sağlamlığıdır. Eğer diş kökü sağlam değilse sabit protez uygulaması yerine ileri diş tedavi tekniklerine geçilir. Eğer kron köprü yapılmazsa, defekte olan dişin yan tarafındaki ve karşı çenedeki dişler, oluşan boşluktan dolayı hareket eder ve çene kapanışı bozulur, diş eti problemleri, kemik kayıpları ve çiğneme kaybı görülür. Bu da daha fazla diş kaybı demektir.

Kron köprü protezler ağıza sabitlendikten sonra kısa bir süre sıcak, soğuk hassasiyeti yaşanabilir, ancak bu durum geçicidir. Eğer sorun devam ediyorsa diş hekiminiz tarafından diş temizliği yapılır. Tedavi sona erdikten sonra diş hekiminizin tavsiyelerine uymanız, protezinizin uzun ömürlü olması açısından büyük önem taşımaktadır. İyi ölçü alınarak yapılmış bir kron köprü protez, ağızda hiç bir hassasiyet meydana getirmemelidir.