ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

ORTODONTİK TEDAVİYE BAŞLAMA YAŞI

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Birçok ailenin veya aile bireyinin aklına gelen sorulardan biridir. Her zaman oluğu gibi dünyaya gelen çocuklar da diş hekimine gitme yaşı kaçtır veya diş hekimi kaç yaşından itibaren diş hekimine götürülmeli gibi sorular hep sorulur ve bizde sizlerin aklına takılan bu soruları cevaplamak üzere bu yazımız da bu konulardan bahsedeceğiz. Öncelikle belirtmek isteriz ki ortodontik tedavi nedir ve amaçları nelerdir bu gibi soruların cevaplarını paylaşalım. ORTODONTİK tedavi nedir? Sorusundan önce ORTODONTİ nedir? Bir bilim dalı olan bu dal çene ve yüz bölgesinde meydan gelen bozuklukların teşhis edilerek bu bozuklukların giderilmesi işlevlerini yerine getirir. Bu bilim dalı genel olarak dişler ve çene yapısı ilgilenmekle beraber yüz hatların da meydana gelen diğer rahatsızlıklara da çözüm bulmaktadır.

Ortodonti tedavilerin de ise genel olarak en çok sorulan bir diğer soru ise bu tedaviye başlama yaşıdır. Aslın da bu konu üzerine şöyle belirtmek isteriz ki ortodontik tedaviye başlama konusun da diş hekimleri genel olarak bir yaş sınırlaması koymamaktadır. Fakat diş hekimleri yaş sınırları koymadı diyerek de yeni doğmuş bir bebeği veya iki yaşında ki bir çocuğu da hekime götürmeniz çok da anlamlı olmaz. Ayrıca genel olarak diş hekimlerinin tavsiyesi şudur ki bir çocuğun altı yaşından itibaren düzenli olarak bir hekime götürülmesi gerektiğidir. Bunun sebebi ise şu şekilde açıklanır ki bu yaştan önce ki çocuklar da çene kemik yapısı ve diş etleri yapısı henüz oturmamış olduğu için genel olarak tedavi uygun görülmez.

Altı yaş ve üzeri çocuklarda ise ortodontik tedavi de ısrar edilmesinin sebebi çene kemik yapısı tam olarak düzene girmeye başlamış ve ayrıca sertleşme dönemin de olduğu için çıkacak olan diş yapısın da herhangi bir yanlışlık veya yamukluk olma durumun da tam olarak sertleşme olmadan müdahale edebilmektir.  Ayrıca bu yaşlar da herhangi bir durum da uygulanacak olan tedavilere ikna etme durumu daha kolay olmaktadır. Bu sebep ile hekimler altı ile yedi yaşını en uygun dönem görürler.