ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

PRP TEDAVİSİ (TROMBOSİT ENJEKTESİ)

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER
  • Platelet rich plasma—platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması” adı verilen uygulamanın kısaltılmış ismidir. Bu uygulama kişiden alınan ortalama 10 cc miktardaki kanın özel bir tüpe konularak santrifüj işlemine tabi tutulduktan sonra bileşenlerine ayrıştırılması ve elde edilenplateletten zengin plazmanın yine aynı kişiye enjeksiyon yoluyla geri verilmesini temel alır.
  • Derideki bir hasarı en etkili, en hızlı ve en doğal biçimde onarabilecek olan yapı, yine derinin ait olduğu bütünün bir parçasıdır, bu nedenle plazma uygulaması damarlarımızda dolaşan bu gücü harekete geçiren bir yöntem olarak gelişmiştir.
  • PRP uygulaması estetik, ortopedi, diş gibi tıp dallarında iyileşmeyen yara, kronik ağrı, tendon ve kas arası lif hasarları, romatizmal yakınmaların tedavisi gibi alanlarda kullanılmaktadır.ağrı eşiği düşük insanlarda eklem arası enjeksiyon olrak uygulanır.
  • Estetik uygulamalar için PRP yüz, boyun, dekolte bölgesi, eller, bacak içleri, kollar gibi vücut bölümlerinde sıklıkla kullanılır.

 

PRP İÇİN UYGUN KULLANIM ALANLARI VE ETKİLERİ

Lazer/peeling gibi estetik uygulamalardan hemen sonra derinin hızla yapılanmasını sağlamak,

  • Uzun yıllar güneşe maruz kalmanın kötü sonuçlarını geriye döndürecek esneklik ve parlaklığın yeniden kazandırılmasını sağlamak,
  • Kronik iyileşmeyen yara, çatlak ve deri bütünlüğünün zarar gördüğü durumlarda iyileşmeyi hızlandırmak,ve iyileşme sağlamak.
  • Saçların canlanmasını sağlamak ve dökülmeye karşı direnç oluşturarak sıklaştırmak gibi amaçlarla ve belirtilen alanlar dışında pek çok alanda başarıyla uygulanmaktadır.
  • Minimal kırışıklıklar ince çizgi doldurulması sivilce akne ve kırmızı lekelerüzerinde de geniş kapsamlı etkisi gözlenmektedir.

Kişiden uygulama alanına göre bir ya da iki tüp ( 16-23 ml ) kan alınır, santrfüj edilerek plateletleri ayrıştırılır. Ayrıştırılan plateletlerden zengin plazma enjektöre çekilerek mezoterapi şeklinde cilde uygulanır, cildi canlandırıcı ve gençleştirici etkisi uygulamadan birkaç gün sonra ortaya çıkar. Hazırlık ve uygulama 15-20 dk süren kısa bir işlemdir.

PRP uygulaması cilt içine uygulanan mikroenjeksiyonlar şeklinde yapılır. Kan alınması ve mikroenjeksiyon ile uygulama esnasında duyulan hafif bir rahatsızlıktan başka bir acı hissi beklenmez. PRP ile mezoterapi uygulaması çoğunlukla cilt içine yapılır.

Uygulamadan hemen sonra erken dönemde ciltte bir canlanma ortaya çıkar, ancak ideal sonuçların görülmesi için 2 hafta aralıklar ile 3 veya 4 uygulama gerekir. Bu uygulamalardan sonra ( yani 1 kür uygulandıktan sonra ) kalıcı bir etki belirgin hale gelir.

2 veya 3 uygulamadan oluşan kürler ciltte bir düzelme sağlar. Ancak elde edilen düzelmenin sürekliliği için 12-18 ayda bir kür tedavisi tekrarlanmalıdır. Bu sayede daha kalıcı bir etki elde edilebilir.PRP tedavisi herkese uygulanabilir. PRP fiyatını kullanılan kitlerin kalitesi belirler, çok ucuz yapılan yerlerde uygun tüp kullanılmayabilir. Bu yüzden PRP Ankara’da güvenilir kliniklerde uygulanmalıdır. PRP fiyatlarına göre tercih edilen kliniklerde iyi bir sonuç alınamayabilinir. Son olarak prp uygulaması hiçbir kimyasal bileşen içermez bu yüzden işlem öçncesi ve sonrası uygulanan bölge ve çevresinde alerjik reaksiyonlara rastlanmaz.