ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

AĞIZ SOLUNUMUNUN YARATMIŞ OLDUĞU KOMPLİKASYONLAR

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Kimi zaman, istemli veya istemsiz şekilde ağızdan nefes alma durumu ile karşı karşıya kalabilmekteyiz. Bu durum bazen geçici burun tıkanıklığından kaynaklanmaktadır. Bazı durumlarda ise tamamen alışkanlığa dönüşerek, bireyin kontrolsüz şekilde burundan nefes alamamasına sebep olmaktadır. Kimi zaman da küçük çocuklarda ağızdan nefes alma alışkanlığı gözlemlenebilmektedir. Böyle bir durumun hızlı bir şekilde fark edilmesi ve tedavi sürecine başlanması çok önemlidir. Çünkü burundan nefes almama, bir diğer deyiş ile ağızdan nefes alma, çeşitli komplikasyonlara sebep olmaktadır.

Ağız Solunumunun Neden Olduğu Komplikasyonlar

Nefes almak için ağzınızı değil, burnunuzu kullanın. Bu hem ağız, hem de diş sağlığınız için son derecede önemlidir ve dikkat etmediğiniz takdirde pek çok riski beraberinde getirir.

Sağlıklı bir yaşam için doğru nefes almanın bilinmesi gerekmektedir. Ağızdan nefes alma alışkanlığı ise bu davranışların en yanlışıdır. Barındırdığı riskleri şöyle sıralayabiliriz.

  • Üst çenede tek veya çift darlık meydana gelebilmektedir.
  • Azı dişlerin aşağı sarkması durumu gözlemlenebilmektedir.
  • Ön dişler bazı durumlarda kapanmaz.
  • Bazen de üst dişlerde ileriye doğru itim söz konusu olabilir.
  • Geniz etiyle veya bademcikle de ilgili olabilen alt çene ileriliği meydana gelebilir.
  • Ağızda hijyeni sağlamak zorlaşabilecektir. Özellikle ön bölgedeki diş etlerinde sıklıkla sorunlara rastlanabilmektedir.

Ağız Solunumu Nasıl Engellenir?

Ağızdan nefes almanın zararları nelerdir sorusuna cevap verdikten sonra, gelelim yanlış solunumun önlenmesine. Öncelikle burada erken teşhisin önemi büyüktür. Küçük çocuklarda yanlış solunum alışkanlıkları erken teşhisle belirlenirse, tedavi süreci de o kadar kısa sürecek ve yüz gelişiminde, diş eti ve diş sağlığında meydana gelecek bozukluklar ve anormallikler de önlenmiş olacaktır.

Eğer burun tıkanıklığı kaynaklı bir ağız solunumu varsa, mutlaka sebebi belirlenmeli ve tedavi sürecine başlanmalıdır. Özellikle dört yaş civarında çocuklarda bademciklerden ve büyük geniz etinden kaynaklanan ağızdan solunumu engelleyebilmek için, sorun yaratan bademciklerin veya geniz etinin alınması doğru olacaktır.

Alerji ve burun tıkanıklığına neden olan alerjik durumlar da ağız solunumuna sebebiyet veren en önemli nedenler arasındadır. Alerji tedavisi ile bu sorun önlenerek, dişlerin, ağız sağlığının korunması için burundan nefes alma sağlanabilecektir.