ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

BİBERON ÇÜRÜĞÜ NEDİR? NEDEN OLUŞUR?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Bebekler gece uyurken, kimi zaman uykudan hemen önce bazen de uyku esnasında, biberonla süt içer. Bu durum sıklıkla rastlanılan bir durumdur. Ancak bebeğin dişlerinde biberon çürüğü oluşumuna zemin hazırlar. Biberon çürüğü oluşumu sonrasında ise, bebeklerin ağız sağlığı zarar görür ve ağız kokusu, çiğneme güçlüğü gibi sorunlar gözlemlenebilir.

Biberon Çürüğü Oluşumu

Anneler, bebeklerinin kolay uyuyabilmesi için uykunun hemen öncesinde, uyku esnasında biberonla süt içmelerine izin verir. Saatlerce ağızda duran biberon bakteri oluşumunu tetikler ve bebeğin dişlerinde çürüme gözlemlenir. Üstelik bu davranışın yol açtığı biberon çürüğü tedavi edilmezse, dişlerde bozukluklar, gelecekte meydana gelecek diş çarpıklığı ve çene gelişimi bozukluğu gibi ciddi sorunlara neden olabilir.

Dişler Nasılsa Dökülecek Düşüncesi

Anne babalar, küçük çocuklarının , bebeklerin dişlerinde gözlemledikleri çürükleri ciddiye almamalarıdır. Süt dişlerinin dökülüp yerine yeni dişlerin geleceğini öne sürerek, tedaviye yanaşmamaktadırlar. Bu durum da ciddi diş ve diş eti problemlerine neden olmaktadır.

Bal, Şeker Çürük Olasılığını Artırır

Bazen de anne ve babalar, sütün çok sağlıklı olduğunu düşünerek, kolay içilmesini sağlamak için içine şeker, bazen de bal katar. Bu durum, biberon çürüğü riskini arttırır. Bu tür tatlandırıcılar ile diş çürüme süreci hızlanır.

Süt Dişlerin Önemi

Süt dişleri, çocuklarda sağlıklı beslenmenin gerçekleşmesini sağlar, işlevlerini tamamladıklarında da dökülürler. Konuşmanın düzgün gelişiminde, gelecek dişler için yer tutmakta ve sağlıklı çıkmalarına vesile olmaktadır. Erken çekilen süt dişleri de o alandaki tutma işlevlerini kaybetmektedir.

Biberon Çürüğünü İyi Anlamalı

Bebeğinizin gece süt içmesini sağlamak için kimi zaman tatlandırıcılar da katarak biberonla süt verdiğinizde, sütlerin dişler üzerinde birikme süreci başlar. Uyku esnasında bebeğin tükürük gelişimi yavaşlar ve böylece dişlerin temizlenme süreci durur. Böylece çürük yapan bakterilerin ihtiyacı olan asidik yapı da sağlanmış olur. Böylece dişlerin mine yapısı bozulur, ilk olarak beyaz renkte lekeler diş üzerinde gözlemlenir. Ardından ise biberon çürüğü adı verilen sarı veya kahverengi lekelerin görülmesine neden olur.

Bu nedenle çocukların bir yaşından sonra geceleri su dışında bir şey içmemeleri önerilmektedir. Çürük meydana geldiyse de zaman kaybetmeden diş doktoruna gitmek gerekmektedir.