ÜMİTKÖY (0312) 235 40 04 YOL TARİFİ AL

ÇUKURAMBAR (0312) 285 44 99 YOL TARİFİ AL

YİRMİLİK DİŞLERİN ÇEKİLMESİNİN NE GİBİ ZARARI OLABİLİR?

ANA SAYFA > FAYDALI BİLGİLER

Yirmilik dişler, özellikle 17-25 yaş aralığında sürmeye başlar, tamamlanması en uzun süren dişlerdir. Üçüncü azı dişlerinin çıkma süreci bazen sancılı olabilir, ağrı yapabilir veya bazı durumlarda ters çıkma gibi durumlarla karşılaşılabilmektedir.

Aslında eğer yirmilik diş doğru bir pozisyonda sürüyorsa, çevresindeki dokulara herhangi bir zararı gözlemlenmiyorsa, yirmilik dişlerin çekilmemesinde herhangi bir sakınca bulunmaz.

Ancak dişin pozisyonu anormalse, çene kemiğine kaynaşma söz konusuysa, bötle bir durumda ilerde başka türlü kayıplar veya zararlar yaşamamak için bir an önce dişlerin çekilmesi gerekir.

Yirmilik Diş Ne Gibi Durumlarda Çekilmeli?

  • Eğer çürük gözlemliyorsanız, en sağlıklısı yirmilik dişin çekilmesidir. Çünkü tükürük , besin artıkları, bakteri oluşumu gibi nedenler dişin açtığı oyuk alanda birikmeye başlar ve sonuçta çürümeler gözlemlenir. Böyle bir durumda apse oluşumu kaçınılmaz olacaktır. Sağlıklı olan diğer dişlerin de çürük tehdidi ile karşılaşmaması için alınmasıdır.
  • Bazen yirmilik diş tamamen çıkmaz. Bu da dişetinde bakterilerin, artıkların meydana getirdiği bir enfeksiyonu doğurur. Ağrılı bir durum peydah olur ve ağız kokusu, ağrılı ödem, ağzın tam açılmama durumu anlamına gelen trismusa gibi rahatsızlıklar gözlemlenebilir. Daha da kötüsü enfeksiyon lenf bezlerinin aracılığı ile yanak bölgesine hatta boyuna kadar yayılır. Böyle bir durumda muhakkak dişin çekilmesi gerekir.
  • Bazen de dişin sürmesi aşamasında yan dişlere yaptığı baskı sonucu basınç ağrıları meydana gelir. Diş ağrısına neden olan bu süreç de çekilmesine zemin hazırlar.
  • Ortodontik sebeplerle de yirmilik dişlerin çekilmesi gerekliliği ortaya çıkabilir. Çıkan diş basınç uygular, bu baskı ile diğer dişler de hareketlenir, bu da bazı durumlarda dişlerin bozulmasına ve estetik kaygılara neden olur. Bu durumda da diş çekilmesi gündeme gelecektir.

Bu ve bunun gibi hem tıbbi hem de fizyolojik sebepler çekilmesine neden olabilmektedir.

Peki yirmilik dişlerin çekilmesinin ne gibi zararları olur?

Yirmilik Diş Çekilmeli mi?

Yirmilik dişler, diş sebzeleri yeme ihtiyacı için daha güçlü çenelere ihtiyacı olan atalarımızın bize mirası olmaktan öteye geçemiyor ne yazık ki. İşlevsel olarak pek bir katkılarının olduğunu söylemek zor. Bu nedenle yirmilik dişinizi çektirdiğinizde bir şey kaybetmiyorsunuz. Ancak bazı uzmanlar, bu dişlerin çektirilmesi sırasında bazı riskli durumların ortaya çıktığından bahsetmektedir. Bu nedenle eğer herhangi bir zararı yoksa yirmilik diş çektirilmemelidir.